- Reklama -aktuálně
- Reklama -aktuálně

Průhledné dřevo může nahradit okenní výplně ze skla

- Komerční sdělení -brilantní

Tradiční skleněné okenní výplně mají vážnou konkurenci. Jejich dominantní postavení při výrobě oken může ohrozit dřevo. Přírodní materiál již nemusí být využitelný jen při výrobě rámů. Američtí vědci našli vhodný způsob, jak jej do oken zakomponovat v podobě výplní nahrazujících sklo.

Průhledná okenní výplň ze dřeva
O nahrazení skleněných výplní dřevěnými se vědci snaží už pár let. Praktické nápady, jak to zrealizovat v praxi, přineslo několik institutů a vědeckých týmů z vybraných světových univerzit. Nedávno se k nim zařadili výzkumníci z Forest Products Laboratory a z univerzit v Coloradu a Marylandu. Jejich úsilí vedlo k vývoji průhledného dřevěného materiálu, který lze využít jako okenní výplň. Ta je sice vyrobena z jiného materiálu, ale její průhlednost se od běžného skla liší minimálně. Pouhým okem rozdíly vůbec nejsou viditelné.

Přeměna dřeva na okenní výplně:

  • vědci považují za nejvhodnější materiál dřevo z balsy
  • k výrobě výplní se mohou použít i další druhy dřeva
  • dřevo se při pokojové teplotě ošetří oxidační lázní
  • oxidační koupel materiál vybělí a učiní jej průhledným
  • následně se napustí polyvinylalkoholovým prostředkem
  • polyvinylalkohol (PVA) zajistí odlehčení materiálu
  • zároveň pomůže přeměnit dřevo na ještě více průhledné
  • výplň nebude zcela průsvitná, povrch zůstane trochu zamlžený

Bezpečná a ekologická alternativa
Vynález z dílny Forest Products Laboratory ihned vzbudil pozornost mnoha výrobců oken. Podle amerických vědců se má jednat o revoluční vynález, který nabízí několik plusů. Dřevěné výplně mají být ve srovnání s běžným sklem trvanlivější a bezpečnější. Speciálně upravené dřevo se při nárazech nerozbije, ale ohne, případně roztříští na malé kusy, což je pro lidi pohybující se v blízkosti okna bezpečnější. Bezpečnější je také pro životní prostředí. Při výrobě výplní se používá obnovitelný materiál, jehož zpracování vede ve srovnání se zpracováním skla k výrazně nižší produkci uhlíkových emisí.

Okenním výplním ze dřeva se rýsuje slibná budoucnost i díky jejich úspornosti. Jejich tepelná účinnost má být až pětinásobně vyšší než v případě výplní ze skla. Rozdíl v nákladech na energie by montáží takových oken pocítili zejména majitelé kancelářských či jiných velkých komerčních objektů.


Redakce radí: Při zařizování exteriéru vašeho domu se nechte inspirovat moderními trendy.


- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora